• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Certyfikaty IT

Informatycy, które chcą aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, muszą stale podnosić swoje kwalifikacje. Konkurencja na rynku się zaostrza i co roku wykwalifikowanych informatyków przybywa. W latach 2001-2007 liczba absolwentów kierunków informatycznych wzrosła niemal 4-krotnie. Jednym ze sposobów jest uzyskanie certyfikatu - dokumentu potwierdzającego znajomość konkretnego produktu.

Wartość certyfikatu

Jak wynika z badania OBOP z 2007 roku, ponad połowa dyrektorów IT uznaje certyfikaty za przydatne. Jak wynika z tych badań pracodawcy zwracają szczególnie uwagę na certyfikaty sygnowane przez Microsoft (48%), Cisco (10%) i Oracle (7%). Inne rozpoznawalne firmy wydające certyfikaty to m.in. Sun Microsystems, Novell, HP oraz IBM. Według pracodawców  pracownicy z certyfikatami przyczyniają się, do sprawniejszego wdrażania produktów czy technologii oraz podnoszenia wydajności zespołu. Informacja o posiadanych certyfikatach stanowi doskonałą pomoc przy rekrutacji nowych członków.  Zatrudniający ma ułatwione zadanie - certyfikat poświadcza wiedzę z konkretnej dziedziny informatyki (nie trzeba przeprowadzać dodatkowych testów).

Większość wyżej wymienionych firm oferuje ścieżki edukacyjne w podobnych obszarach. Microsoft oferuje certyfikaty z zakresu inżynierii systemów oraz baz danych, Cisco znany jest z systemów sieciowych a certyfikat wydawany przez Sun Microsystems to cel programistów języka Java.

Microsoft

Podstawowy tytuł jaki można uzyskać w Microsoft to MCP (Microsoft Certified Professional). Osoba legitymująca się takim certyfikatem jest specjalistą od konkretnego produktu Microsoft. Inne certyfikaty to:

  • MCSA (Microsoft Certified System Administrator)
  • MCAD (Microsoft Certified Application Developer)
  • MCSE (Microsoft Certified Systems Engineer)
  • MCDBA (Microsoft Certified Database Administrator)
  • MCSD (Microsoft Certified Solution Developer)

W zależności od wykonywanego zawodu zalecane są różne certyfikaty. Przykładowo programiści mają szansę uzyskać takie tytuły jak: MCP (Microsoft Certified Professional), MCAD (Microsoft Certified Application Developer) czy też MCSD (Microsoft Certified Solution Developer). Inne certyfikaty przeznaczone są dla administratorów. W 2005 roku została wprowadzona nowa generacja certyfikatów Microsoft, która w przyszłości zastąpi wyżej wymienioną ofertę. W jej skład wchodzą trzy następujące serie certyfikatów:

  • MCTS (Microsoft Certified Technology Specialist) - certyfikacja podstawowa, dotyczy jednej, wybranej specjalizacji lub produktu
  • MCITP (Microsoft Certified IT Professional) oraz MCPD (Microsoft Certified Professional Developer) - dostarcza wiedzy i umiejętności potrzebnych na danym stanowisku,
  • MCA (Microsoft Certified Architect) - seria najbardziej ekskluzywna, skierowana do informatyków z 10 letnim doświadczeniem w dziedzinie informatyki i 3 letnim doświadczeniem w pracy architekta.

Cisco

Firma Cisco, jako jeden z najbardziej znanych dostawców sieciowych, zajmuje się również opracowywaniem ścieżek edukacyjnych. Program certyfikacyjny Cisco skupia się na sześciu podstawowych obszarach: routing i przełączanie, projektowanie sieciowe, bezpieczeństwo sieciowe, usługi internetowe, dyski sieciowe, dźwięk. Podstawowym certyfikatem technicznym jest CCNA (Cisco Certified Networking Associate). Wyższy stopień wtajemniczenia to CCNP (Cisco Certified Network Professional). Ostatnim szczeblem certyfikacyjnym jest CCIE (Cisco Certified Internetworking Expert). O ile uzyskanie tytułu CCNA wymaga jedynie zaliczenia tradycyjnego testu, o tyle tytuł CCIE informuje, że osoba go posiadająca musiała wykazać się nie tylko teorią, ale też umiejętnościami praktycznymi. Dodatkowym utrudnieniem dla zdających jest konieczność odnawiania każdego egzaminu co kilka lat (w zależności od egzaminu co 2 lub 3 lata). 

Oracle

Podstawowy podział ścieżek certyfikacyjnych firmy Oracle odnosi się do stopnia zaawansowania umiejętności informatyka. Te mogą przykładowo ograniczać się do znajomości konkretnego produktu (OCA), baz danych, oprogramowań pośredniczących czy konkretnych aplikacji (OCP). Osoba z tytułem OCM powinna odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania i rozwiązać skomplikowane problemy. Zakres tematyczny dostępnych certyfikacji jest bardzo rozległy.

Gdzie i za ile ?

Wbrew pozorom uzyskanie certyfikatu to niemały wydatek. Trzeba brać pod uwagę nie tylko koszt samego egzaminu (lub nawet kilku egzaminów), ale również kursu i niezbędnych pomocy naukowych. W zależności od firmy informatycznej, ośrodka szkoleniowego i w końcu typu egzaminu, ceny kształtują się na różnym poziomie.  Firma Microsoft oferowała egzaminy za ok. 300 PLN, przy czym dla studentów i pracowników uczelni przewidziano rabaty. Większość certyfikatów, szczególnie tych zaawansowanych, wymaga jednak zdania kilku egzaminów. Wtedy całkowity koszt uzyskania certyfikatu znacząco wzrasta. Istnieje jednak sposób na obniżenie kosztów egzaminów. Wystarczy zarejestrować się bezpośrednio na stronie dostawcy. Przy opłacie z góry możemy zapłacić o ok. 30% mniej, w zależności od aktualnego kursu dolara. Średni koszt egzaminu firmy Cisco zależy od centrum egzaminacyjnego, w którym jest przeprowadzany i może kształtować się na poziomie od 250 do 1000 PLN. Dla studentów Cisco przewidywał nawet 70% zniżki. Opłata za egzamin w firmie Oracle, podobnie jak w Microsoft kształtowała się na poziomie 300 PLN.

Znaczenie certyfikatów spada

Moda na zdobywanie certyfikatów IT, jaką można zaobserwować w społeczeństwie amerykańskim przyczyna się niewątpliwie do spadku ich wartości. Skutkiem tego zarobki certyfikowanych informatyków w USA coraz rzadziej różnią się od zarobków pracowników bez żadnych certyfikacji. Zgodnie z raportem opublikowany 11 września 2008 roku przez Foote Partners utrzymuje się wzrostowy trend płac informatyków niecertyfikowanych.  Niewątpliwie do dewaluacji certyfikatów w USA przyczynił się również wzrost zainteresowania ze strony samych pracowników. Nadmierna popularyzacja przeczy wyjątkowości.

Źródło:
 

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości