• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Integracja Windows i Linux na jednym Pulpicie

Swego czasu doczytałem się iż istnieje możliwość uruchomienia pod Windows 7 programów działających pod Windows XP w trybie wirtualizacji i integracji. Chodzi o to, że można uruchomić drugi system (w tym wypadku Windows XP) na pierwszym (w tym wypadku Windows 7 64bit), w osobnym środowisku, a działające programy będą dzielić jeden pulpit. Oczywiście zabawa zaczyna się od wersji Proffesional systemu podstawowego (Windows 7). W kwestii technicznej: Opisywana maszyna to system z zainstalowanym systemem Windows 7 64 bit, Indeksem wydajności 6,9. Procesor Intel i7 2.8GHz, 6GB Ram, dwa Dyski SSD w RAID 0 oraz jeden dysk na dane.

Pobrałem maszynę wirtualną Windows Virtual PC, zainstalowałem Windows XP mode – no i ok. Jest gdzieś taka możliwość. Drugi system działa. Póki co nie potrzebuję uruchamiać żadnych programów w trybie wirtualizacji Windows XP. Wszystko co potrzebuję działa mi na Windows 7 64 bit, a część programów po prostu ma gwiazdkę informującą o działaniu w trybie 32 bitowym bez konieczności wirtualizacji programem Virtual PC.

Moje zainteresowania i potrzeby wiążą się jednak z uruchomieniem systemu Linux. Poprzednio byłem zmuszony uruchamiać oba systemy z osobnych partycji. Jeśli część wymaganego oprogramowania jest dostępna pod jednym systemem a druga część pod drugim rozwiązaniem jest uciążliwe restartowanie całego systemu – lub zainstalowanie VMWare lub Sun VirtualBox. Mój wybór padł na produkt Sun’a.

Wraz z wersją 3.1 Sun VirtualBox udostępnił możliwość integracji z Pulpitem i co najważniejsze – systemy Linux działają pod nim bez zarzutu.

Pozwoliłem sobie zainstalować i przetestować dwie dystrybucje.

Pierwsza to Mandriva druga To Chakra – wariacja systemu Arch Linux z KDE.

Z racji tego że w pracy potrzebuję systemu opartego na dystrybucji Arch, moje zabiegi skupiły się na uruchomieniu Chakry w trybie integracji.

Pobrałem aktualną dystrybucję Mandrivy - mandriva-linux-free-2010.0-x86_64.iso

Uruchomiłem VirutalBox, zainstalowałem i uruchomiłem system w oknie.

Miłe zaskoczenie – po instalacji Mandriva zintegrowała się z Sun VirtualBox, włączona integracja myszy – nic nie trzeba było robić dodatkowo. Nawet karta muzyczna zadziałała.Następnie naciskamy prawy CTRL i literkę L. Pojawi się informacjaI naszym oczom ukaże się widok, który ewangelistom obu systemów sprawi nieopisane cierpienie.Jednak, jak zaznaczyłem na samym początku moje zainteresowania skupiły się wokół systemu opartego na dystrybucji Arch. A konkretnie dystrybucji Chakra. Pobrałem plik chakra-dvd-i686-091116-alpha4.iso i zainstalowałem pod VirtualBox. Uruchamia się Live CD, wybrałem instalację, po drodze przeszedłem partycjonowanie dysku.

Wszystko się zainstalowało. Niestety – system nie wspierał domyślnie Integracji. Klikając na okienko system przejmował mysz, należało zainstalować VirtualBox additions, a i to nie umożliwiało np. dynamicznej zmiany rozdzielczości w trakcie działania.

Rozwiązanie znalazłem przeglądając forum virtualbox oraz tutaj http://wiki.archlinux.org/index.php/VirtualBox

Po pobraniu przy pomocy pacman –S virutalbox, obrazu ISO lub podmontowaniu bieżącego obrazu narzędzi i uruchomieniu instalacji , należało zmodyfikować plik /etc/X11/xorg.conf w taki sposób aby sekcja „DEVICE” zawierała wpis Driver „vboxvideo”:

Section "Device"
Identifier          "VirtualBox Video Card"
Driver              "vboxvideo"
EndSection


Po tej modyfikacji integracja z pulpitem ruszyła, a na ekranie pojawiła się chakra zintegrowana z pulpitem.I działa.

Postscriptum

A w kwestii czy da się więcej ...

3 systemy - Windows 7 64bit, Windows XP oraz Chakra na jednym pulpicie ...

 

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości