• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Kuloodporny net

Aktualizować stronę zdarza mi się rzadko. Ba! nawet bardzo rzadko. Jeśli jednak występuje aktualizacja musi zajść coś bardzo ważnego lub mam potrzebę podzielenia się rozwiązaniem pewnego zagadnienia które stanowi pewną wartość dla mnie i być może dla innych.

Tym razem – chodzi o sieć. Sieć, która ma za zadanie utrzymać połączenie pomimo przerwy w połączeniu.

Zdarza mi się pracować zdalnie. Ciągłość połączenia jest istotna dla mojej pracy i zabawy. Wszyscy grający np. w League of Legends wiedzą czym się może skończyć nagłe odcięcie od sieci – BAN!. W przypadku pracy, praca zdalna wymaga aby być podłączonym – jeśli się nie jest – ubieramy się i jedziemy kilkadziesiąt kilometrów do Klienta – już, teraz, natychmiast. Taka praca – taki klimat. Gorzej jeśli pracę musimy wykonać o 22.00 a biuro jest zamknięte. Ale nie rozwijajmy tego wątku …

Sieć.

Chcemy więc sieć i łącze zapasowe. Możemy teoretycznie kupić jakiś modem LTE i włączać go do komputera w wypadku braku komunikacji łączem stałym. To rozwiązanie jest średnio wygodne i narażone na szereg problemów – a najważniejszy to łączny czas identyfikacji problemu, odnalezienia modemu, odnowienia połączenia. A konferencja właśnie się zakończyła.

Czyli potrzebny jest sprzęt, znaczy odpowiedni Router. Uwaga – nie będzie tanio. Usługa, którą potrzebowałem w routerze nazywa się Połączenie awaryjne (ang. Fail Over). Jednak do pełni szczęścia potrzebne jest również „powrotne przełączenie łącza” (ang. Fail back).

Tłumaczę. Router po rozpoznaniu że łącze podstawowe padło – przeskakuje na łącze awaryjne. Jedziemy na awaryjnym. Po jakimś czasie nasz dostawca sieci naprawi i trzeba wrócić – i powrót ma się odbyć bezboleśnie – czyli „powrotne przełączenie łącza”.

  • Router który użyłem do rozwiązania problemu to: RT-AC87U za 850 PLN z Saturna
  • Modem LTE z doładowaną kartą Plus internet (Tylko takie LTE dochodzi): ZTE MF823 za 150 PLN z przesyłką z Allegro
  • Doładowanie na 3 miesiące 100 PLN.

Jak dojdzie do mnie Play z LTE – przeskoczę na Play na razie dochodzi tylko Plus z LTE. Czy jest sens stosować Aero2 – nie wiem, ale 512KBit-ów w porównaniu do LTE to jak stanie w miejscu. I do tego te captcha ...

Pierwsze testy na firmwarze 3.0.0.4.376.2769 wypadły średnio. Tzn. Fail Over działa, Fail Back – działa ale już nie do końca, bo trzeba było ręcznie zrestartować router po Fail Back. Co innego po poprawce 3.0.0.4.378.3754 z ostatniego dnia grudnia 2014. Wszystko działa – testy przeszły, można teraz mi kabel siekierą odrąbać i router przywróci połączenie. A potem powróci na łącze stałe.

I jest oficjalny support dla routera LTE 823 w tej wersji firmware! I to wszystkich providerów. Firmware ma przedefiniowany orange, play, plus, cyfrowy polsat, itp ...

Oczywiście jakby ktoś chciał to może testować dwóch providerów i load balancing. Ale takie koszta to sobie na razie podaruję.

Odnośniki

Demo Front end routera - http://ec2-54-202-251-7.us-west-2.compute.amazonaws.com:8080/index.asp

Sterowniki i firmware do routera - http://www.asus.com/pl/Networking/RTAC87U/HelpDesk_Download/

 

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości